iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Ferhatpaşa Mah. Karadeniz Cad. No:86 Ataşehir / İstanbul

Abkant Büküm

Abkant Büküm

Birbirinden çeşitli ve insan gücü ile şekillendirilmesi mümkün olmayan tablaların şekillendirmesi konusunda büküm makinaları öne çıkar ve neticede abkant büküm nedir sorusu dikkatleri çeker. Saç malzemelerinin şekillendirilmesini sağlayarak ihtiyaçları milimetrik hesaplarla sağlayan işlemlere abkant büküm denir. Bu işlemlerin yapıldığı makinalar farklı tonajlara ve farklı modellere sahip çeşitlilik gösteren işlevsel mekanizmalardır. Bu mekanizmada yer alan bölümler üst kalıp, alt kalıp, numarik kontrol ünitesi ve hidrolik eksenler olup üst kalıp erkek kalıp alt kalıp ise dişi kalıp olarak adlandırılır. Erkek kalıp dişi kalıba baskı yaparak saçı bükerek istenilen şekillerin ortay çıkmasını sağlar. Dişi kalıp ve erkek kalıplar V şekline sahiptir. Malzeme türü, malzeme kalınlığı, uygulanacak basınç gibi bilgiler CNC kontrol panelinden cihaza girilir. Bu bilgiler verildikten sonra animasyon elde edilir ve bükme işlemi sonrası ortaya çıkacak olan ürün görülmüş olur. Bir hatayla karşılaşılması halinde gerekli değişiklikler yapılarak istenen ürünün üretilmesi sağlanır. CNC kontrollü abkantlardaki önemli diğer bir özellik ise arka dayamanın hareket ettirilebilmesidir. İleri, geri, aşağı ve yukarı sayesinde daha hassas üretimle istenen form sac metale verilebilir. Bu da cnc’nin abkanta kazandırdığı kolaylıklardandır.

Abkant büküm işlemleri bilgisayarlı ortamlarda gerçekleşir. Bilgisayara girilen veriler doğrultusunda CNC abkantta büküm işlemleri gerçekleşir. Bilgisayara girilen veriler ise şunlardır: dosya adı, bükülmesi gerekekn malzemenin cinsi, kalıp bilgileri, büküm ölçüsü, bükülecek malzeme kalınlığı, parça adedi, büküm hızı, büküm açısı, varsa özel parametreler, varsa aynı büküm ölçüsünden sayılar ve programda yer alan diğer özellikler. CNC Abkant pres, sac metal hammaddeyi bükerek istenen forma getiren bir saç şekillendirme tezgahıdır. Daha ilkel olan türü caka olarak adlandırılır. Abkant büküm tezgahları ile sac metal, iki kalıp arasında basılarak şekil alır. Altta bulunan büyük kalıp dişi kalıptır, üstteki ise erkek kalıptır. Farklı tonajlarda ve genişliklerde modelleri vardır. Üst kalıp, alt kalıp, hidrolik eksenleri, CNC kontrol ünitesi gibi bölümlerden oluşur. Üst kalıbın dişi kalıba hidrolik kuvvetle baskı uygulaması ile sacı arada sıkıştırarak farklı açılarda bükmeyi sağlar.

Dişi kalıp “V” şeklindedir. Üst kalıp yani erkek kalıpta aynı şekilde “V” şeklindedir.Aşağıdaki resimde bir Abkant tezgahı görülmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte bilgisayarın makineler üzerindeki kontrolü hızla artmaktadır. Abkant tezgâhlarında yapılan işlerin daha kaliteli, daha hızlı ve daha kolay bir şekilde yapılabilmesi, üretimin kalitesini ve rekabet gücünü arttırmaktadır. Bu da abkant bükme makinesinin bilgisayar kontrollü olmasıyla mümkündür. Abkant presler, sac metale hidrolik basınçla kuvvet uygular. Lazerli gerek kesim gerekse büküm işlerini gerçekleştiren operatörlerin her daim dikkatli olmaları esas alınır. CNC kullanma talimatında her daim dikkat prensibi kapsamında işlerin yürütülmesi gerekir. Aksi ahlde el sıkışması, boyun sıkışması ve diğer tehlike arz eden durumlar meydana gelebilir. Bu konuda firmalar operatörlerin zarar görmemesi için daimi uyarılarda bulunurlar. Dikkatle yapılan işler öncelikle operatörlerin zarar görmemesini ardından teslim edilmesi gerekekn işlerin doğru bir şekilde yapıldığını göserir.

Tezgahların avantajları birden fazla özellikler içerir. Buna göre CNC abkant tezgahlarının avantajlarına şöyle değinilebilir: çok sayıda bükümü aynı anda yapabilme performansına sahiptir, kullanışlı ve emniyetli yapıları, büküm hızları ayarlanabilir, ölçülerin makine kontrol paneline girilebilmesi, otomatik ve hızlı bir şekilde dayama ayarlamasının yapılabilmesi, makine kontrol sistemi ve büküm yapılacak olan parçaya göre dosya düzenlemesi yapılabilir, büküm ölçüsü sırası gibi içeriklerin saklanabilir olması. Ortalı bükme işlemi yapılamlıdır. Yani iş parçaları makinanın her iki tarafına da eşit uzaklık tutulmalıdır. İş parçasının makinaların arka dayamasına dayanması gerekir. Bu özelliğe dikkat edilmemesi halinde istenilen ölçülerde sonuçların alınamayacağı söz konusu olabilir. Bükme hızının ayarlanması esnasında büyük parçaların şekillendirilmesi halinde hızın düşük tutulması önem kazanır. Alt ve üst tabaka arasına kesinlikle el, kol ve vücudun diğer uzuvları uzatılmamalıdır.

İstenen şeklin elde edilebilmesi için iş parçalarının nasıl tutulması gerektiğine özen gösterilmelidir. Bilhassa kısa parçalarda üst kısma parmakların gelmemesi abkant bükme makinalarının yaralanmalara neden olmamasını sağlayan dikkat edilmesi gerekli önemli unsurlardandır. Dikkatli CNC kullanımı sağlığın zarar görmemesinin yanında işlerinde aksamamasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Fason Lazer Kesim başlıklı makalemizde lazer metal kesim ankara, lazer kesim çalışma prensibi ve lazer kesim fiyat hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: